Moviemix

Zombie komedie o hledání smyslu života. Doktor Reiniš pořádá víkendový seminář v odloučeném hotelu v divočině. Jeho účastníci si mají povídat - a snad se i něco naučit - o "smyslu života". Slepý profesor, dvě "frykulínky", mladý rebel, upjatý manželský pár, hotelový personál a pornoherec, ze kterého se záhy vyklube Jehovista, brzy přivítají návštěvu v podobě skupiny hladových a poměrně mrtvých myslivců. Účastníci kurzu dostanou nejen lekci ze smyslu života, oni pro něj budou muset bojovat.

V mém pátrání po nových, originálních a neznámých filmech zakopnu čas od času o poměrně jedinečné výtvory. Tentokrát se mi do rukou dostala kopie splatterové zombie komedii z České Republiky. Režisér filmu, Marek Dobeš, byl tak hodný, že mi poslal DVD, jelikož v době psaní této recenze neměl ještě film v Evropě distributora.

Pro nás Švédy se může Choking Hazard jevit jako ekvivalent našeho klasického splatteru "Evil Ed". Podobá se mu nízkým rozpočtem s pochybnou kvalitou herců a scénáře. Zde ovšem veškeré zápory končí. Spousta humoru, znamenitá práce s kamerou a skvělé efekty. Je to zábavná směs komedie a splatteru, která vám bezesporu připomene raná díla Petera Jacksona jako "Bad taste" a "Braindead" (též známé jako "Živí mrtví") a proto zde může člověk vystopovat i určité vzdávání pocty těmto filmům. Stejně tak je jisté, že se tento film nebude líbit každému. Ale stejně jako v případě našeho "Evil Ed", člověk nesmí ztrácet čas úvahami nad pomalostí scénáře či hereckými výkony. Nenechte se zmýlit - film je se svými krvavými a kung-fu bojovými scénami většinu času velmi zábavný - jen občas trochu ztratí tempo.

Na Tribeca Film Festivalu byl film přijat kladně a dokonce mu vyšla pochvalná recenze v magazínu Variety. Film bude v krátké době oficiálně vydán na DVD v České Republice (s anglickými titulky), ale o tom kdy nebo zda vůbec bude dostupný na skandinávském trhu, zatím nemám informace.