Divácké přijetí Deník z natáčení Postprodukční týdny Premiérový deník Deník zombivce

Jaroslav Dušek
(Dr. Reiniš)

Jaký máte vztah k filozofům a filozofii?

Vřelý

A k myslivcům a myslivosti?

Chladný.

Co je podle Vás smyslem života všeobecně?

Smyslem života je duše cítivá.

A co je Váš smysl života?

Moje cítivá duše.

Definujte termín "dobrý režisér".

Nepřekáží v záběru. Ani hercům, ani divákům.

Definujte termín "Marek Dobeš".

Lidské jméno.

Jak jste se k filmu dostal a proč jste roli přijal?

Dostal jsem se k němu tím, že jsem v něm přijal roli, kterou jsem přijal, abych se k němu dostal.

Co si pořídíte za onen astronomický honorář 1,-- Kč?

Mám dojem, že dnes už nic.

Jste pověstný svým improvizačním uměním. Dovolil Vám ho režisér využít?

Ano. Mimo natáčení.

V poslední době jdete z filmu do filmu. Necítíte se vyčerpaný (fyzicky, duševně)?

Ani ne, zatím jenom jdu. Až začnu přebíhat, zneklidním.

Doplnění o rozhovor týkající se Choking Hazardu z přílohy Mladé Fronty

Ve vašem zatím posledním filmu režiséra Marka Dobeše Choking Hazard máte stále na očích černé brýle. Jak se vám hrál slepý guru?

Dobře! Filosof Reiniš skoro celou dobu přednáší, jen občas s někým něco prohodí. Taková monologická, statická role, která se mi dobře učila. Pořád tam jen stojí a kouká, teda moc nekouká. Stojí, poslouchá a mele. Jen na jeden záběr chtěl Marek detail očí, a tak mi nasadili záhadné čočky, přes které je vidět mlhavě, a protože mám dost citlivé oči, měl jsem obavy. Ale překvapivě to dopadlo dobře. Bylo přes ně i docela vidět, takže byly příjemnější, než jsem čekal.

Choking Hazard je první česká horová zombie komedie. Proč jste přijal právě tuhle nabídku?

S Markem Dobešem máme v jistém smyslu zvláštní osud. Původně mi nabídl roli Adolfa Hitlera ve svém filmu Adolf Hitler nemá rád disco. Pak se začal s Hitlerama jakoby trhat pytel, a na toho Markova se nějak nemohli sehnat peníze. Mezitím Marek scenáristicky spolupracoval na televizním seriálu Místo nahoře, ve kterém mi Karel Smyczek nabídl roli. Scénář se mi docela líbil, ale protože jsem točil nějaké filmy a seriál je trochu nevyzpytatelný, natáčení jsem odmítl. Takže to zase nevyšlo. A najednou přišel do třetice, že se sice na Hitlera stále nedaří sehnat peníze, ale že napsali jednoduchý film, srandu. Přečetl jsem si první verzi, a po akceptování mých připomínek jsme se dohodli. Mně se na tom líbila celá ta bizarnost, s Jakou Marek Dobeš celý film natočil. Za málo peněz, i fakt, že se nespojil s televizí. Líbí se mi na něm určitá tvrdohlavost, nebo, jak se říká, tah na branku, že si film vydupal z ničeho. Třeba jak rozprostřel inzeráty po internetu a lidi chodili zadarmo nosit rekvizity a pomáhat. Líbil se mi takový ten samospád filmu z nadšení a zvědavosti.

Myslíte, že Češi nadsázkou požírající zombie přijmou?

To vám budu schopen říct, až film uvidím. Zatím jsem měl na filmy, ve kterých jsem hrál a pak je v různých pracovních verzích viděl, docela nos a odhadnul jsem, jak u diváků dopadnou. U Marka zatím trochu nevím, protože on programově točí pro mladé diváky do třiceti, takže já jako dvaačtyřicetiletý se do téhle mentality už těžko trefím.