Divácké přijetí Deník z natáčení Postprodukční týdny Premiérový deník Deník zombivce

National Hazardoon's Italian Vacation

Italové jsou přesně jako ve filmu Chevyho Chase komunikativní, hodně kouří, pijí smrtící náprstky pressa kávy Illy (občas s grapou nazvané grapino) a neustále si stěžují, že už se u nich netočí horory. Na festival ScienceplusFiction do Terstu jsem letěl letadlem. Zpátky jel vlakem. Společnost Volare Airlanes stačila v průběhu mého týdenního pobytu v Itálii zkrachovat. Tolik odpověď na příletovou otázku - může z poloviny naplněné letadlo prosperovat?

Tváří v tvář všem těm národním klišé jsem se snažil nezůstat o nic pozadu v propagaci Čechů jako provokatérů Evropy. Koneckonců i náš prezident nám tak velí tváří tvář evropské unii. A tak jsem chválil Satana kudy jsem chodil, pod záminkou přípravy na další film natáčel ze všech stran noční stolek ve tvaru hákového kříže, kterým se chlubí místní zámeček a připaloval si doutník od svíčky, protože v Itálii žijí v pověře, že vzápětí na to zemře námořník. V Čechách by mohl být ekvivalentem myslivec. Měl jsem dva místní doutníky Garibaldi a připálil jsem si je několikrát.

Faktem je, že pobyt na tomhle festivalu byl asi tím nejpříjemnější ze všech které jsme zatím s ChH projeli. Nejen proto, že z Itálie pochází Lucio Fulci, ale také díky Zagorovi a spol z Bonelli comics nakladatelství a skvělému festivalovému štábu. Společné večeře, schůzky s filmaři počínaje Johnem Landisem přes Carla Rambaldiho až po filmové debutanty typu Atomik Cirkus, Able Edwards nebo Red Cockroaches.

A pak publikum. Novináři si ve vztahu s profesorem Reinišem všimli slovní hříčky Cieco (slepý) a Céco (Čech), (obojí se vyslovuje stejně), opatřili nás v místních novinách skvělou recenzí, diváci reagovali (oproti ostatním se asi nejvíc lišili přijetím proslovů o smrtích filozofů) a po každý následující den během celého týdne se opakoval stejný model. Přišel jeden divák - muž kolem sedmnácti, který si pamatoval režisérův ksicht z diskuse po filmu a začal zuřivě děkovat za zombie komedii, protože něco podobného se už v Evropě netočí a v Itálie tuplem ne. V zemi Fulciho, Argenta a Bavy, kam ta Evropa spěje?


ChH opět s "C"

A zombivci jsou v Itálii zombaioli. Zombie - zombi, myslivci - boscaioli = zombaioli.